Mer information
| Maximum Capacity | 3 kg (6.6 lb) |
| Readability | 1 g (0.005 lb) |
| Platform Size (Length) | 158 mm (6.2 in) |
| Platform Size (Width) | 146 mm (5.8 in) |
| Battery Life | 120 Hours with Disposable Batteries |
| Dimensions (Length) | 218 mm (8.5 in) |
| Dimensions (Width) | 186 mm (7.3 in) |
| Dimensions (Height) | 77 mm (3 in) |
| Communication | Not Applicable |
| Display | LCD with white LED backlight |
| Inuse cover | No |
| Key Features | Battery; SmallPortable |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 1 g |
| Main Purpose | Percent Weighing; Density Determination |
| Market Worlds | Industrial; Food |
| Net Weight | 1.3 kg (2.9 lb) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Power | 4 C (LR14) Batteries (Not Included); AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; MobileUsage; WorkinIndustrial; Classroom; InWet; Outdoor |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 3kg, OIML F2 or ASTM CL 4 |