Mer information
| Maximum Capacity | 3 kg (6 lb) |
| Readability | 0.5 g (0.001 lb) |
| Platform Size (Width) | 242 mm (9.5 in) |
| Platform Size (Length) | 190 mm (7.5 in) |
| Battery Life | 50 Hours with Rechargeable Battery |
| Dimensions (Length) | 256 mm (10.1 in) |
| Dimensions (Width) | 280 mm (11 in) |
| Dimensions (Height) | 121 mm (4.8 in) |
| Communication | Not Applicable |
| Display | Dual Red LED Display |
| Inuse cover | No |
| Key Features | Battery; SmallPortable |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.5 g |
| Main Purpose | Wet Area Products |
| Market Worlds | Industrial; Food |
| Net Weight | 3 kg (6.6 lb) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Power | Rechargeable Battery (Included); AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; MobileUsage; WorkinIndustrial; InWet; Outdoor |
| Protection Rating | IPX8 |
| Repeatability, typical | 0.5 g |
| Stabilization Time | 0.5 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 2000g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Top Housing | Plastic |