Mer information
| Maximum Capacity | 6,200 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Length) | 195 mm |
| Pan Size (Width) | 175 mm |
| Internal Calibration | Not Applicable |
| Draft shield | — |
| Dimensions (Length) | 354 mm |
| Dimensions (Width) | 230 mm |
| Dimensions (Height) | 100 mm |
| Battery Life | Not Applicable |
| Auto Door | Not Applicable |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
| Built-in Ionizer | No |
| Communication | USB; RS232 (Included); USB Host |
| Display | High resolution full colour VGA touch display |
| Inuse cover | Included |
| Key Features | GLPGMP; LFT; Printer |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.02 g |
| Main Purpose | Legal for Trade; Formulation; Percent Weighing; Check Weighing; Data Communication; Weigh Below; Counting; Density Determination |
| Market Worlds | Education; Pharmacy; Laboratory |
| Minimum Weight (USP, 0.1%, typical) | 16 g |
| Net Weight | 4.6 kg |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; WorkinIndustrial; Classroom |
| Repeatability, typical | 0.01 g |
| Stabilization Time | 1.5 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 6000g, OIML F1 or ASTM CL 2 |