Ohaus Adventurer Precision - Cap. 4200g / 0.01g - Intern kal.
Se pris| Artikelnr: | AX4202 |
| Standardlager: | I lager |
| Artikelnr: | AX4202 |
| Standardlager: | I lager |
| Maximum Capacity | 4,200 g |
| Readability | 0.01 g |
| Pan Size (Length) | 195 mm (7.7 in) |
| Pan Size (Width) | 175 mm (6.9 in) |
| Internal Calibration | AutoCal™ - Automatic |
| Draft shield | — |
| Dimensions (Length) | 354 mm (13.93 in) |
| Dimensions (Width) | 230 mm (9.05 in) |
| Dimensions (Height) | 100 mm (3.94 in) |
| Battery Life | Not Applicable |
| Auto Door | Not Applicable |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
| Communication | USB; RS232 (Included); USB Host |
| Display | High resolution full colour VGA touch display |
| Inuse cover | Included |
| Key Features | GLPGMP; LFT; Printer |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.02 g |
| Main Purpose | Legal for Trade; Formulation; Percent Weighing; Check Weighing; Data Communication; Weigh Below; Counting; Density Determination |
| Market Worlds | Education; Pharmacy; Laboratory |
| Minimum Weight (USP, 0.1%, typical) | 20 g |
| Net Weight | 4.6 kg (10.2 lb) |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; WorkinIndustrial; Classroom |
| Repeatability, typical | 0.01 g |
| Stabilization Time | 1.5 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 4000g, OIML F1 or ASTM CL 2 |