Mer information
| Maximum Capacity | 120 g |
| Readability | 0.01 mg |
| Pan Size (Length) | 80 mm |
| Pan Size (Width) | 80 mm |
| Internal Calibration | AutoCal™ - Automatic |
| Draft shield | Included |
| Dimensions (Length) | 393 mm |
| Dimensions (Width) | 230 mm |
| Dimensions (Height) | 370 mm |
| Battery Life | Not Applicable |
| Auto Door | Not Applicable |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
| Built-in Ionizer | No |
| Communication | USB device; USB host x 2; RS232; Ethernet TCP/IP; WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory) |
| Display | 7" colour TFT touchscreen |
| Inuse cover | Included |
| Key Features | Quick and easy to configure; GLPGMP; Printer |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.2 mg |
| Main Purpose | Legal for Trade; Differential Weighing; Formulation; Percent Weighing; Check Weighing; Data Communication; Weigh Below; Counting; Density Determination |
| Market Worlds | Pharmacy; Laboratory |
| Minimum Weight | 2 mg |
| Minimum Weight (USP, 0.1%, typical) | 20 mg |
| Net Weight | 7.4 kg |
| Pan Construction | Zinc Alloy |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; WorkinIndustrial; Classroom |
| Repeatability, typical | 0.02 mg |
| Stabilization Time | 5 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 100g, OIML E2 or ASTM CL 1 |