Explorer Plus™ Semi-Micro EXP - Cap. 82/120g / 0.01/0.1mg
Se pris| Artikelnr: | EXP125D/AD |
| Standardlager: | I lager |
| Artikelnr: | EXP125D/AD |
| Standardlager: | I lager |
| Maximum Capacity | 82 g/120 g |
| Readability | 0.01 mg; 0.1 mg |
| Pan Size (Length) | 80 mm |
| Pan Size (Width) | 80 mm |
| Internal Calibration | AutoCal™ - Automatic |
| Draft shield | Included |
| Dimensions (Length) | 408 mm |
| Dimensions (Width) | 229 mm |
| Dimensions (Height) | 372 mm |
| Battery Life | Not Applicable |
| Auto Door | Anti-pinch autodoors |
| Auxiliary Display Model | Available as an Accessory |
| Built-in Ionizer | Yes |
| Communication | USB device; USB host x 2; RS232; Ethernet TCP/IP; WiFi/Bluetooth (Available as an Accessory) |
| Display | 7" colour TFT touchscreen |
| Inuse cover | Included |
| Key Features | Quick and easy to configure; GLPGMP; IndicatorPlatformSeperated; LFT; Printer |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.2 mg |
| Main Purpose | Legal for Trade; Differential Weighing; Pipette Calibration; Formulation; Filling; Percent Weighing; Check Weighing; Data Communication; Weigh Below; Counting; Density Determination; Statistics/SQC |
| Market Worlds | Pharmacy; Laboratory |
| Minimum Weight | 2 mg |
| Minimum Weight (USP, 0.1%, typical) | 20 mg |
| Net Weight | 7.8 kg |
| Pan Construction | Zinc Alloy |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; WorkinIndustrial; Classroom |
| Repeatability, typical | 0.1 mg |
| Stabilization Time | 5 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 100g, OIML E2 or ASTM CL 1 |