Mer information
| Control | Digital |
| Duty Rating | Continuous |
| Orbit | 3.5 mm (0.1 in) |
| Speed Range | On Mode, 300 rpm – 2500 rpm; Touch Mode, 300 rpm – 3500 rpm |
| Capacity | 2 Microplates |
| Dimensions (Height) | 11.4 cm (4.5 in) |
| Dimensions (Length) | 26.7 cm (10.5 in) |
| Timer | 1 s - 9,999 min |
| Dimensions (Width) | 13.7 cm (5.4 in) |
| Net Weight | 5.3 kg (11.7 lb) |
| Power | 230V, 0.13A, 50/60Hz |
| Power Consumption | 30 W |
| Safety Certification | CE; TUV |
| Working Environment | 39°F – 104°F, 20% – 85%RH, non-condensing |
| Working Environment | 4°C – 40°C, 20% – 85%RH, non-condensing |