Mer information
| Maximum Capacity | 15 kg (30 lb) |
| Readability | 2 g (0.005 lb) |
| Readability (Certified) | 5 g (0.01 lb) |
| Platform Size (Width) | 242 mm (9.5 in) |
| Platform Size (Length) | 190 mm (7.5 in) |
| Battery Life | 50 Hours with Rechargeable Battery |
| Dimensions (Length) | 256 mm (10.1 in) |
| Dimensions (Width) | 288 mm (11.3 in) |
| Dimensions (Height) | 124 mm (4.9 in) |
| Communication | Not Applicable |
| Display | Dual Red LED Display |
| Inuse cover | No |
| Key Features | Battery; SmallPortable; LFT |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; OIML |
| Linearity ± | 2 g |
| Main Purpose | Wet Area Products; Legal for Trade; Percent Weighing; Check Weighing |
| Market Worlds | Industrial; Food |
| Net Weight | 3.9 kg (8.6 lb) |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Power | Rechargeable Battery (Included); AC Adapter (Included) |
| Product will be used | On a Table; MobileUsage; WorkinIndustrial; InWet; Outdoor |
| Protection Rating | IPX8 |
| Repeatability, typical | 2 g |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 15kg, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Top Housing | Stainless Steel |