Mer information
| Maximum Capacity | 15 kg (30 lb) |
| Readability | 0.1 g (0.0002 lb) |
| Readability (Certified) | 1 g (0.002 lb) |
| Platform Size (Width) | 377 mm (14.8 in) |
| Platform Size (Length) | 311 mm (12.2 in) |
| Battery Life | 9 Hours with Rechargeable Battery |
| Dimensions (Length) | 467 mm (18.4 in) |
| Dimensions (Width) | 377 mm (14.9 in) |
| Dimensions (Height) | 128 mm (5 in) |
| Communication | 2nd RS232 (Available as an Accessory); Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Display | 4.3’’/10.9 cm TFT Graphic LCD |
| Internal Calibration | AutoCal™ - Automatic |
| Inuse cover | Included |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; OIML |
| Linearity ± | 0.2 g |
| Net Weight | 10.9 kg (24 lb) |
| Outputs | 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included); AC Power (Included) |
| Protection Rating | IP54 |
| Second Scale Input | Yes |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 15kg, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Transportation case | Not Applicable |
| Units of Measurement | Gram; Kilogram; Pound; Ounce; Custom; Pound:Ounce |
| Working Environment | 50°F – 85°F, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment | 10°C – 30°C, 80%RH, non-condensing |
| Key Features | GLPGMP; IndicatorPlatformSeperated; Battery; LFT; Printer |