Mer information
| Maximum Capacity | 30 kg |
| Readability | 5 g |
| Readability (Certified) | 10 g |
| Platform Size (Width) | 305 mm |
| Platform Size (Length) | 355 mm |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; OIML |
| Power | Rechargeable Battery (Included); AC Adapter (Included) |
| Dimensions (Length) | 646 mm |
| Dimensions (Width) | 305 mm |
| Dimensions (Height) | 122 mm |
| Battery Life | 100 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | Ethernet (Available as an Accessory); RS232 (Included); USB (Available as an Accessory) |
| Display | 7 Segment LCD with multicolor backlit |
| Net Weight | 11.9 kg |
| Outputs | Not Applicable |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP66 |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 30kg, OIML M1 or ASTM CL F |
| Units of Measurement | Kilogram; Gram; Pound; Ounce; Pound:Ounce |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Key Features | Quick and easy to configure; IndicatorPlatformSeperated; Battery; LFT; Printer |