Mer information
| Maximum Capacity | 60 kg |
| Readability | 10 g |
| Platform Size (Length) | 350 mm |
| Platform Size (Width) | 300 mm |
| Legal for Trade | No |
| Power | Rechargeable Battery (Included); AC Adapter (Included) |
| Dimensions (Length) | 462 mm |
| Dimensions (Width) | 300 mm |
| Dimensions (Height) | 740 mm |
| Battery Life | 80 Hours with Rechargeable Battery |
| Communication | RS232 (Available as an Accessory) |
| Display | Red LED |
| Inuse cover | Available as an Accessory |
| Net Weight | 11 kg |
| Outputs | Not Applicable |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | Not Applicable |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 60kg, OIML M1 or ASTM CL F |
| Units of Measurement | Kilogram; Gram; Pound |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 85%RH, non-condensing |
| Key Features | IndicatorPlatformSeperated; Battery; Weight only |