Mer information
| Maximum Capacity | 6 kg (15 lb) |
| Readability | 0.1 g (0.0002 lb) |
| Platform Size (Length) | 280 mm (11 in) |
| Platform Size (Width) | 280 mm (11 in) |
| Battery Life | 12 Hours with Rechargeable Battery |
| Dimensions (Length) | 420 mm (16.5 in) |
| Dimensions (Width) | 280 mm (11 in) |
| Dimensions (Height) | 114 mm (4.5 in) |
| Communication | 2nd RS232 (Available as an Accessory); Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Display | 4.3’’/10.9 cm TFT Graphic LCD |
| Internal Calibration | Not Applicable |
| Inuse cover | Included |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; OIML |
| Linearity ± | 0.2 g |
| Net Weight | 6.8 kg (15 lb) |
| Outputs | 2 In/4 Out digital I/O |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Power | Rechargeable Battery (Not Included); AC Power (Included) |
| Protection Rating | IP54 |
| Second Scale Input | Yes |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 6kg, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Transportation case | Not Applicable |
| Units of Measurement | Gram; Kilogram; Pound; Ounce; Custom; Pound:Ounce |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Key Features | GLPGMP; IndicatorPlatformSeperated; Battery; LFT; Printer |