Mer information
| Maximum Capacity | 150 kg (300 lb) |
| Readability | 10 g (0.02 lb) |
| Readability (Certified) | 50 g (0.1 lb) |
| Platform Size (Width) | 400 mm (15.7 in) |
| Platform Size (Length) | 500 mm (19.7 mm) |
| Legal for Trade | EC Type Approvable; OIML |
| Power | 6 D (LR20) Batteries (Included) |
| Dimensions (Length) | 660 mm (26 in) |
| Dimensions (Width) | 400 mm (15.7 in) |
| Dimensions (Height) | 915 mm (36 in) |
| Battery Life | 1600 Hours with Disposable Batteries |
| Communication | Infrared communication kit (available as an accessory) |
| Display | 7-Segment LCD with white backlight, height 45mm + 3 Color Checkweigh LED |
| Net Weight | 22.7 kg |
| Outputs | Not Applicable |
| Platform Construction | Stainless Steel |
| Protection Rating | IP69k; IP68 |
| Second Scale Input | Not Applicable |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 150kg, OIML M1 or ASTM CL F |
| Units of Measurement | Metric Tonnes; Gram; Kilogram; Pound; Ounce; Pound:Ounce |
| Working Environment | 14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment | -10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing |
| Key Features | Quick and easy to configure; GLPGMP; IndicatorPlatformSeperated; Battery; LFT |